K čemu se používá rašelina

Využití rašeliny spočívá zejména v obohacení písčitých nebo těžkých půd humusem. Taková půda je pak kyprá, zadržuje potřebné množství vláhy a živin a snadněji se zahřívá, což je důležité hlavně při pěstování rané zeleniny. Rašelina podporuje též rozvoj mikrobiálního života v půdě. S ohledem na její nedostatek se používá ke zlepšování půdy jen pro rostliny na humus zvláště náročné, např. vřesovištní.
 
Nejdelší meliorační účinek v půdě má rašelina s hrubší vláknitou sktrukturou, neboť se rozkládá pomaleji než jemná drobkovitá rašelina. V přirozeném stavu jsou však některé druhy rašeliny značně kyselé a hodí se jen pro pěstování rostlin vyžadujících kyselou půdní reakci, jako jsou rododendrony, azalky, zahradní borůvky a další vřesovištní rostliny.
 
Na kyselých půdách by kyselá rašelina půdní reakci ještě zhoršovala. Proto se nejprve neutralizuje jemně mletým vápencem, který se s rašelinou dobře promísí. Kyselá vrchovištní rašelina (z horských rašelinišť) se pro použití na kyselých půdách neutralizuje dávkou 5 až 6 kg mletého vápence na 1 m³ rašeliny, pro použití na neutrálních půdách dávkou 3–4 kg vápence. Přechodová rašelina se neutralizuje dávkou 1-2 kg mletého vápence na 1 m³ rašeliny. Neutrální slatinnou rašelinu z nížinných oblastí lze použít v přirozeném stavu bez neutralizace, nebo nejvýše s přídavkem 1 kg pro kyselé půdy.
 
Na jaře se rašelina rozhodí v množství 3-4 kg na 1 m² na půdu ležící dosud v hrubé brázdě a kultivátorem se promísí s ornicí. Jinak Ize rašelinu používat celý rok. Pro květiny a trávníky postačí poloviční dávka na 1 m2. K ovocným keřům a stromům dáváme podle vzrůstu 3-6 kg rašeliny. Půda obohacená rašelinou je vhodná zejména pro pěstování zelenin, které v ní dobře vyvíjejí svůj kořenový systém, což velmi prospívá jejich dobrému růstu. Rašelinu Ize použít také k nastýlání povrchu půdy a do kompostů.

Pro pěstování rostlin je vhodný rašelinný substrát

Tuto zahradnickou zeminu vyrábí Rašelina Soběslav z rašeliny obohacené základními živinami (NPK) a stopovými prvky (bór, mangan, měď, molybden a zinek). Proto lze rašelinný substrát používat nejen obdobně jako rašelinu ke zlepšování půdních vlastností, ale mnohem výhodněji přímo k pěstování zeleniny a květin v této zemině v pařeništích, fóliových krytech nebo sklenících místo běžně používané pařeništní zeminy.
 
Výhodou též je, že substrát brání rozvoji houbových chorob v půdě, takže k výsevům jej není nutno sterilizovat jako běžnou pařeništní zeminu. Rašelinný substrát je velmi vhodný zejména pro rostliny vyžadující kyprou vzdušnou půdu a jsou současně dosti náročné na vláhu (např. okurky, salát aj.). V rašelinném substrátu se rostliny, zvláště mají-li současně dostatek tepla, vláhy živin, vyvíjejí rychleji než v normální zahradní půdě a dávají vyšší a kvalitnější výnosy. Proto rostliny pěstované v rašelinném substrátu přihnojujeme za vegetace 0,1-0,4% roztokem vícesložkových pevných nebo kapalných hnojiv.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení