Estragon

69 Kč
Skladem s doručením na jaře 2021

Výška sazenice cca 15 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Prodejní argumenty 999,-

Pelyněk kozalec neboli Estragon (Artemisia drancunculus) je trsovitá, vzpřímená bylinka a trvalka s výškou až 1 - 1,5 m. Má hustě rozvětvený kořen odkud přímo vyrůstají větvící se lodyhy, které u země dřevnatí. Má malé, celokrajné, špičaté, zelené listy. V období od srpna do října vykvétají malé a nenápadné žluté květy. 

Estragon potřebuje teplé, slunné nebo polostinné stanoviště s vlhkou, humusovitou půdou. Půdu je potřeba díky kořenům udržovat kyprou a dopřát rostlině rovnoměrnou zálivku. Ve vyšších polohách je nutné rostlinu ochránit před zimou a přikrýt chvojím. 

V období od jara do podzimu je možné sklízet listy a špičky výhonků. Estragon se využívá pokud možno čerstvý. Je to bylinka, kterou je vhodná pro využití v kuchyni. Zjemní rybí omáčky, polévky, saláty nebo masové pokrmy. Použít lze na nakládání do octa a oleje. Zároveň působí jako léčivá rostlina, jelikož podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a má močopudné účinky. Je třeba dávat pozor na konzumované množství, proto se doporučuje užívat pouze akutně nebo krátkodobě.