Krmítko pro ptáky bez práce a zdarma? Jde to!

Krmítko pro ptáky nemusí být jen stlučené ze dřeva. Může se každý rok dokonce samo doplnit stravou! Příroda totiž nabízí to nejlepší řešení v podobě rostlin. Ranní zpěv ptáků je docela určitě příjemnější hudba na probuzení, než melodie znějící z mobilu. Ukážeme si, které rostliny čeští opeřenci milují. Stačí je jen zasadit a ukázat dětem živou zahradu již příští zimu.

dristal jako krmitko pro ptaky

Nejlepší krmítko pro ptáky? To neseženete v hobbymarketu, ale jedině v online zahradnictví.

Koupit dřevěné krmítko pro ptáky je rychlé, příjemně pohodlné a jednoduché řešení. Co do něj ale dát? Strouhanku, staré jablko, které už sami nechcete, nebo kupovaná zrníčka? Ptákům můžete špatně zvolenou stravou i přes dobrý úmysl dokonce ublížit.

Směsi zrníček se musí volit podle ročního období, jinak se ptáček bude potýkat se zažívacími problémy. V jiném případě si mláďata odvyknou hledat přirozenou stravu sama. Nedočkáte se ani vytouženého zpěvu. Pěvci pak po špatné stravě přestávají vábit svého partnera. I proto místo dřevěného krmítka vsaďte raději na květiny a keře, zkrátka samotnou přírodu!

“Klasická krmítka nepoužívejte na jaře, kdy se rodí mláďata, protože ta potřebují přírodní stravu,” doporučuje se v knize Průvodce naší přírodou.

Pokud zahradu osázíte správnými keři, budete mít vyřešené rovnou dvě věci najednou. Zaplníte volná místa v zahradě něčím na pohled příjemným a zároveň zajistíte potravu pro ptáky. Je to výhra pro obě strany. Ptáci si z takto přirozeně servírované stravy sami vyberou to nejlepší pro své zobáčky. Co jim můžete naservírovat a zároveň udělat vaší zahradě a oku radost?

Které rostliny nasytí ptáky?

Trvalky a letničky

Pokud chcete nalákat zrnožravé ptáky, máte na výběr poměrně široké spektrum trvalek i letniček. Po odkvětu je můžete nechat v záhoně. Budou tak sloužit nejen jako krmítko pro ptáky, ale také jako dekorace zahrady na zimní měsíce. Jakých rostlin se to týká?

Velmi dekorativní je v době květu chrastavec makedonský. Této trvalce se bude dařit i na slunečných místech v přirozených záhonech. Kvete červeně až fialově od července do září a láká tak prakticky celé léto motýly a užitečný hmyz.

sykorka

Cenná semínka nabízí i tradiční slunečnice.

Vyšší trvalkou se zásobou zrníček pro ptáky je např. zlatobýl. Kvete od srpna do září a název byl dozajista odvozen od drobných žlutých květů v hroznech. Pokud na něj nenalákáte ptáky, určitě se bude hodit vám. Má desinfekční účinky, je vhodný k léčbě ledvin a močových cest.

Krmítko pro ptáky ze semínek trvalek a letniček je také osvědčené u těchto rostlin:

  • mák,
  • měsíček,
  • lichořeřišnice,
  • agastache,
  • zavinutka,
  • třapatka,
  • laskavec,
  • ostropestřec,
  • pupalka,
  • kostival.

Samozřejmě bychom neměli zapomínat na slunečnici. Po odkvětu ji můžete nechat na záhoně přes zimu, nebo můžete suchou rostlinu zavěsit na stromy jako kytici a zároveň i krmítko pro ptáky. Raději ji ale skliďte a naservírujte až v zimě, kdy je nouze o další stravu venku. Pokud před zimou nebudete stříhat okrasné traviny, budou i ty zajímavým místem pro ptáky.

Okrasné keře

Osvědčenou klasikou bude ptačí zob. Stejně tak je to i s hlohyní. U kmenu najdou zásobu dobrot milovníci larev a brouků, ale zajímavá je hlohyně i pro jedlíky bobulí. Ta je navíc od května do června pastvou pro oči i pro včely. Hlohyně má však poměrně ostré trny, do živých plotů je pak jako dělaná. O dekorativním dojmu pro člověka v podobě červených bobulí už netřeba snad ani mluvit.

Ideální dřevinou pro živé ploty je tis červený. Keř je stálezelený a snadno se tvaruje. Jde o odolnou rostlinu, která je sice pro člověka jedovatá a v určitém množství i smrtelně. Pro ptáky to ovšem neplatí. Jeho červené bobule budou ozdobou i v zimě.

krmitko pro obratne ptaky

Bobule jsou zdroj potravy pro ptáky, dekorace zahrady a v některých případech obsahují i pro člověka prospěšné vitamíny.

Dalším keřem s červenými bobulemi, který ale velmi rychle roste, je skalník. Má navíc tu výhodu, že se mu bude dařit i v místech, kde jiné rostliny neuspějí. Docela určitě si vzpomínáte na dětství, kdy jste rozdupávali bílé kuličky, které opadávají na podzim z keře. Tento keř se jmenuje pámelník bílý. Je mrazuvzdorný, od července do srpna se na něm navíc objevují malé růžové květy. Kromě rozpraskávání dětmi ho vyhledávají i ptáci jako svou přirozenou stravu.

aronie jako krmitko

Necháte plody aronie kosům nebo si z nich uděláte marmeládu?

Černé bobule v hroznech, které nejsou jen pro ptáky, ale výborné jsou i pro lidi, má temnoplodec neboli černý jeřáb, nebo také aronie. Je to další nenáročný keř. Plody jsou plné vitamínů a podporuje imunitu, používá se do pečených čajů i k výrobě sirupů. Sníte si ho raději sami, nebo ho necháte ptákům?

kos

Jablko v zimě je pro ptáky skvělé zpestření jídelníčku.

Ovocné stromky jako krmítko pro ptáky

Zahrada bude ptákům v zimě nabízet nejvíce potravy, když ji necháte růst spíše přirozeně, bez velkých zásahů. Pod kamínky zalezou brouci, larvy. Neposečená louka umožní růst nejrůznějších trvalek. Zkuste na podzim nechat i některá jablka na stromě. Lepší krmítko pro ptáky si zajistit nedokážete.

Stejně tak jsou dobré hrušky, třešně, švestky, broskve. Co ještě kromě této ovocné klasiky? Sladkokyselé a šťavnaté moruše. Nemusíte se o ně bát ani v pořádných mrazech.

Co funguje ještě jako krmítko pro ptáky?

Keře jsou velmi lákavým krmítkem pro ptáky i z jiného důvodu. V jejich větvích a u kořenů mohou ptáčci najít různé brouky, larvy a hmyz. I v zimním období a bez semen tak keře nahradí klasická krmítka. Můžete si být jisti, že v keřích dřišťálu bude vždy nějaký ptáček vyzobávat svoje pamlsky.

“Břečťan roste na zdech domů nebo obepíná kmeny stromů. Mezi jeho listy hnízdí mnoho ptáků, kteří se krmí černými bobulemi,” radí v knize Průvodce naší přírodou, nakladatelství Svojtka.

Zkrátka i popínavé rostliny skrývají překvapivé poklady. Přesvědčte se sami u vás na zahradě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení