Otužilé výpěstky ze sousedství, žádné choulostivé van der skleníkovky pro hobymarkety 🇨🇿

Pažitka pravá

Množstevní sleva od 3 ks
79 Kč 99 Kč 89 Kč od 79 Kč
Předobjednávky na jaro 2024 Předobjednávky na jaro 2024 Předobjednávky na jaro 2024 Zvolte variantu
Varianta
Možnosti doručení

Výška sazenice cca 15 cm

Detailní informace

Doprava zdarma
Doprava zdarma
od 1 499 korun
Okamžitá expedice
Okamžitá expedice
zboží skladem
Garance doručení
Doručení v pořádku,
při nedodržení zdarma

Detailní popis produktu

Pažitka pravá (Allium schoenoprasum) je trvalka a bylinka v hodná zejména k využití v kuchyni. Pro její vzhled jsou typické duté, rourkovité listy, které se tyčí do výšky přibližně 20 - 40 cm. Roste v rozrůstajících se trsech. V období června až srpna se na koncích úzkých listů objevuje fialové kulovité květenství připomínající bambulku. 

Pažitce, která je mnohdy známá pod svým zdomácnělým názvem šnytlík, se bude dařit ideálně ve vlhké, vápenité půdě s vysokým obsahem živin. Rostlina potřebuje mírnou zálivku a slunné stanoviště. Je mrazuvzdorná, pokud však chcete bylinku využívat celý rok, přesuňte ji na zimu v nádobě domů, v teple bude nadále růst.

Letos máme ke klasické pažitce dvě specialitky, které si oblíbila naše zahradnice. Česnekovou pažitku Allium tuberosum Geisha a cibuli zimní (ošlejch), která je ke sklizni hned na začátku jara, když zahradník po dlouhé zimě netrpělivě vyhlíží první úspěchy. Podobá se oblíbené jarní cibulce, ale je to trvalka, takže vyroste každý rok znovu a znovu i bez péče. Česneková pažitka je vhodná i do sušších a přistíněných trvalkových záhonů díky moc pěkným bílým květenstvím, která lákají bzučící hmyz.

Allium . pažitka pravá

Lze pěstovat v bylinkových záhonech, truhlíku, ale i doma v nádobě nebo květináči. Sklízet lze prakticky pořád, zastřiháváním nízko u země. Pažitku pěstovanou venku od jara do podzimu, doma celoročně. 

Je skvělou ozdobou a dochucovadlem polévek či jiných pokrmů. Například chléb s máslem posypaný pažitkou je neodolatelnou lahůdkou. Vařením i sušením ztrácí chuť a své cenné látky. Pokud chcete bylinku uchovat, pak je ideální zmražení nasekaných listů. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bylinky a léčivky
Latinský název: Allium schoenoprassum
Latinské synonymum: Allium tuberosum
Latinské synonymum 2: Allium fistulosum