Yzop lékařský

69 Kč
Předobjednávky na jaro 2022

Výška sazenice cca 15 cm

Detailní informace

Doprava zdarma
Doprava zdarma
od 999 korun
Okamžitá expedice
Okamžitá expedice
zboží skladem
Garance doručení
Garance doručení
nepoškozených sazenic

Detailní popis produktu

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je skvělá medonosná rostlina se spoustou léčivých účinků. Jedná se o polokeř dorůstající výšky 40 - 60 cm, který ke svému růstu potřebuje slunečné stanoviště a spoustu světla. Nemá příliš vysoké nárok na vláhu, ocení lehkou a dobře propustnou půdu.

V období května až července na dlouhých větvích vykvétají klasovité, fialovomodré květy. Listy yzopu jsou šedozelené, kopinatého tvaru s výrazně aromatickou vůní. Je jisté, že yzop přivábí motýly a včely. Jde o repelentní rostlinu, která účinně odpuzuje hmyz. Je mrazuvzdorný.

hyssopus (yzop)

Nevíte-li si rady, kam yzop umístit, pak vězte, že má velice všestranné využití. Vynikne jak ve skalce, živém plotu, trvalkovém záhoně, tak i v nádobě na terase či balkoně. Yzop je oblíbený zejména pro svou schopnost léčit, díky své kvetoucí olistěné nati.

Léčivé účinky yzopu lékařského:

  • Podporuje trávení, zmírňuje nadýmání.
  • Má dezinfekční účinky (ošetření bodnutí, kousnutí hmyzem, drobné pohmožděniny apod.).
  • Pomáhá při bronchitidě, astma, zánětu průdušek, urologických onemocněních.

Yzop lze uchovávat mražením nebo sušením. Své využití najde i v kuchyni, kde jej lze přidat do masitých pokrmů, nádivek nebo ke grilovanému masu či rybě. V bylinných likérech je téměř nepostradatelný. Stejně tak našel uplatnění při výrobě přírodní kosmetiky. 

Pokud yzop ještě nepěstujete, pak je nejvyšší čas začít! 

Doplňkové parametry

Kategorie: Bylinky a léčivé rostliny
Latinský název: Hyssopus officinalis