Yzop lékařský

69 Kč
Skladem s doručením na jaře 2021

Výška sazenice cca 15 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Prodejní argumenty 999,-

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je skvělá medonosná rostlina se spoustou léčivých účinků. Jedná se o polokeř dorůstající výšky 40 - 60 cm, který ke svému růstu potřebuje slunečné stanoviště a spoustu světla. Nemá příliš vysoké nárok na vláhu, ocení lehkou a dobře propustnou půdu.

V období května až července na dlouhých větvích vykvétají klasovité, fialovomodré květy. Listy yzopu jsou šedozelené, kopinatého tvaru s výrazně aromatickou vůní. Je jisté, že yzop přivábí motýly a včely. Jde o repelentní rostlinu, která účinně odpuzuje hmyz. Je mrazuvzdorný.

hyssopus (yzop)

Nevíte-li si rady, kam yzop umístit, pak vězte, že má velice všestranné využití. Vynikne jak ve skalce, živém plotu, trvalkovém záhoně, tak i v nádobě na terase či balkoně. Yzop je oblíbený zejména pro svou schopnost léčit, díky své kvetoucí olistěné nati.

Léčivé účinky yzopu lékařského:

  • Podporuje trávení, zmírňuje nadýmání.
  • Má dezinfekční účinky (ošetření bodnutí, kousnutí hmyzem, drobné pohmožděniny apod.).
  • Pomáhá při bronchitidě, astma, zánětu průdušek, urologických onemocněních.

Yzop lze uchovávat mražením nebo sušením. Své využití najde i v kuchyni, kde jej lze přidat do masitých pokrmů, nádivek nebo ke grilovanému masu či rybě. V bylinných likérech je téměř nepostradatelný. Stejně tak našel uplatnění při výrobě přírodní kosmetiky. 

Pokud yzop ještě nepěstujete, pak je nejvyšší čas začít!